Lietuvos Visuomenės Taryba. Kreipimasis į visas opozicines jėgas dėl karo veiksmų Lietuvoje provokavimo.

                             

 

DĖL KARO VEIKSMŲ LIETUVOJE PROVOKAVIMO

2023-09-08 Vilnius

 

NATO renginys Vilniuje atskleidė, kad Prezidento rinkimais jau užsiėmusi JAV ir NATO nekariaus su Rusija. Rugsėjo mėnesiui JAV Kongrese paruošta apkalta JAV Prezidentui Džo Baidenui, tad Ukrainos klausimai bus antraeiliai. Pagrįstą nerimą kelia Lietuvai rikiuojamo scenarijaus mums neaiškinanti Lietuvos valdžia, kuri po pirmojo jos nepavykusio bandymo vienašališkai nutraukti Rusijos tranzitą į Kaliningrado sritį bando tai pakartoti, įtraukti Lietuvą į Lenkijos provokacinius veiksmus.

Š.m. rugpjūčio 28 d. vidaus reikalų ministrei Agnei Bilotaitei besilankant Lenkijoje paskelbta, kad Lenkija, Lietuva ir Latvija pasiruošė vienu metu uždaryti sienas su Baltarusija. Ministrės A. Bilotaitės tęsiamas pasienio postų uždarymas, aiškinimai, kad tai padės kovoti su kontrabanda, yra nekompetetingi ir neatsakingi, patvirtina ministrės atsakomybės ir pasekmių dėl tokių veiksmų nesuvokimą. „Linava“ paskelbė apie ekonominę ir tarptautinių santykių žalą dėl tokių Lietuvos Vyriausybės veiksmų.

Ši provokacija pažeistų tarptautinius Lietuvos, Europos Sąjungos ir NATO sutartinius įsipareigojimus Baltarusijai ir Rusijai ir iš esmės reikštų Kaliningrado srities blokadą. Neabejotina, kad bus Rusijos atsakas į šią provokaciją, dėl kurios oficialių sprendimų nėra priėmusi Europos Sąjunga ar NATO. Galimas ir karinis atsakas. 2022 m. vasario 24 d. Rusija pradėjo karinius veiksmus Ukrainoje. Įvykdžius nepagrįstą sienos su Baltarusija uždarymą, atsakingos bus vienašališkai tai padariusios Lenkija, Lietuva ir Latvija, bet ne NATO ir Europos Sąjunga, kurios tokiu atveju nebūtų įsipareigojusios mus ginti. Tad kodėl šios trys valstybės ar kažkas jų vardu provokuoja šiuos veiksmus?

Š.m. rugpjūčio 28 d. Lenkijos, Lietuvos ir Latvijos Vyriausybių vardu pareikalauta, kad Baltarusija išsiųstų karinės kompanijos „Vagner“ karius, nežinant, kiek jų ten yra, kažkodėl nepasisakant dėl ten esančios galingesnės Rusijos kariuomenės ir jos branduolinio ginklo. Baltarusijos Nacionalinio saugumo taryba atsikirto, kad Lenkijoje, Lietuvoje ir Latvijoje taip pat yra užsienio kariuomenė.

Vienašalis Estijos Vyriausybės sprendimas išplėsti ekonominę zoną Baltijos jūroje ir siekis tikrinti Rusijos krovininius laivus taip pat vertintinas kaip provokacija. Estijos Ministrės Pirmininkės Kaja Kallas atsisakymas atsistatydinti ir didėjantis radikalumas po skandalo dėl jos vyro verslo Rusijoje nėra sektinas pavyzdys. NATO šalių karinės pratybos Baltijos jūroje, imituojant ir desanto išlaipinimą Baltijos šalyse tam atvejui, jei Rusija užimtų Suvalkų koridorių, taip pat įpareigoja Baltijos valstybes būti išskirtinai atsargiomis ir toliaregiškomis. Tai patvirtina ir JAV ambasados Baltarusijoje nurodymas JAV piliečiams skubiai išvykti iš Baltarusijos.

Bepilotės skraidyklės Rusijos Pskovo aerouoste sunaikino iki 4 lėktuvų, Ukraina pareiškė, jog tai jos darbas. Tačiau prie Ukrainos sienos esančiose Rusijos srityse ir Baltarusijoje veikia priešlėktuvinė gynyba. Todėl didelė tikimybė, kad tai galėjo būti padaryta iš Estijos, Latvijos, Lietuvos teritorijų ar iš Baltijos jūros per šias teritorijas. Bet koks šių valstybių neatsakingumas – tai tiesioginis ir rimtas pretekstas Rusijai, kaip 1939 metais Tarybų Sąjungai, pareikalauti šių valstybių atsakomybės ir Rusijos apsaugai įvesti į jas ribotą karinį kontingentą, nes šios valstybės nekontroliuoja savo teritorijų.

Lietuvos žmonės turi žinoti, kieno valią šiomis provokacijomis vykdo nedelsiant atsistatydinti privalanti ministrė A. Bilotaitė, o provokacija su Baltarusijos sienos uždarymu turi būti sustabdyta. Lietuva yra ne Ukraina – Lietuvos teritorija maža. Šiuolaikinio karo veiksmai mūsų teritorijoje reikštų fizinį mūsų valstybės sunaikinimą, įskaitant gyventojus, daugeliui kurių „geležinė siena“ su Baltarusija reikštų ir humanitarinių koridorių užsidarymą. Eksperimentuoti tuo neturime teisės.

Pagrįstai manome, kad dėl susidarusios padėties būtinos nuolatinės opozicinių jėgų konsultacijos ir bendri reikalavimai Lietuvos valdžiai, akivaizdžiai provokacinių Lietuvos Vyriausybės veiksmų stabdymas, diskusijos dėl to su Lietuvos valdžios atstovais tiesioginiame LRT eteryje.

Lietuvos visuomenės tarybos Valdybos atstovai
valdybos narė Vida Stankūnienė ir valdybos pirmininkas Zigmas Vaišvila

Atsisiųsti – LVT – Kreipimasis – 2023-09-08