Lygiai prieš metus, 2021.12.09 lyg perkūnas iš giedro dangaus (o tiksliau gruodžio dangaus) visus apskriejo žinia apie matematikos mokslų daktaro, Vilniaus Gedimino technikos universiteto docento, vieno iš Lietuvos Visuomenės Tarybos steigėjo, LVT Valdybos nario Eugenijaus Palioko mirtį. Net ir nepažinoję jo, bet girdėję apie jį sureagavo taip, lyg tai būtų juos palietusi žinia. Man paskambino ir švogeris, ir sesuo. Ar girdėjai, ar skaitei? Mirė Eugenijus Paliokas. Tiksliau sukniubo ankstų rytą, pakeliui į darbo vietą to pačio Vilniaus Gedimino technikos universiteto viename iš koridorių. Tik talentingiausias kino režisierius, ko gero, tikroviškai galėtų atkurti tą dviejų metrų ūgio milžino sukniubimą…
Ir štai praėjo metai po jo mirties. Liko prisiminimai, liko ir paveldas. Koks tai buvo žmogus? Be abejo, labai protingas, sugebėjęs dar tarybiniais laikais baigti tuometiniame Leningrade aukštosios matematikos mokslus, apginti daktarinę disertaciją. Bet tai nereiškia, kad jis tapo jį supančių formulių, teoremų, lygčių įkaitu, jo maištinga, analitiniu mąstymu paremta siela skverbė savo žvilgsnį ir į kitus mus supančio pasaulio, Lietuvos reiškinius, vertė daryti įžvalgas, jas išreikšti kūryba. Ir gal tik nuolatinis laiko neturėjimas dėl rutininio darbo neleido išplėtoti tos kūrybos iki mokslinių straipsnių, studijų ir panašaus lygio kūrinių. Todėl buvo pasirinktas lakoniškumu paremtas, dienoraščio principu vedamo blogo stilius, kuriame persipindavo viskas, ir ištraukos iš kitų autorių rašinių, ir oficialių tinklaraščių ekraniniai vaizdai, ir iliustracinės fotografijos, ir video filmai, ir kalbos. Ir viskas apjungta šmaikščiais, ironiškais ar labai rimtais trumpais komentarais, atkreipiančiais dėmesį į pateiktos medžiagos esmines vietas.
Tokią Eugenijaus kūrybą tiesiog techniškai sunku būdavo perteikti į oficialų Lietuvos Visuomenės Tarybos tinklaraštį. Todėl dažnai kildavo mano ir jo diskusijos, kada ir ką reikėtų pateikti platesniam skaitytojų ratui. Dėl to, jausdamas nemažą skolą, šiandieną, Eugenijaus Palioko mirties metinių proga, nutariau padaryti trumpą jo paskutinių gyvenimo metų įrašų santrauką, kuri, gal būt, leis plačiau suprasti, koks tai buvo žmogus, kokios buvo jo pažiūros, gal net ir pamatyti artėjančios lemties nuojautas.
Na, o norinčius dar labiau susipažinti su Eugenijaus Palioko kūryba, kviečiu visus aplankyti jo vestą blogą http://paliokas.blogspot.com/.
LVT Valdybos narys
Aldas Mačiulis, 2022.12.09
2021-01-07
TramPamPam, Amerika!
Bet dar paradoksaliau buvo tai, kad minią įkvėpęs (JAV Prezidentas) Donaldas Trumpas buvo staiga apribotas nuo sprendimo priėmimų proceso. Neseniai jo paskirtas ir laikinai pareigas einantis JAV gynybos sekretorius Christopheris C. Milleris viešai informavo, kad pasitarus su JAV aukščiausia karine vadovybe, viceprezidentu Mike’u Pence’u, Atstovų rūmų pirmininke Nancy Pelosi ir dar keliais senatoriais buvo priimtas sprendimas aktyvuoti Nacionalinę gvardiją.
Tačiau tokį sprendimą gali priimti tik JAV prezidentas, kuris (kuris – Trump’as? Biden’as?), anot pranešimų, iš pradžių nenorėjo to daryti. Galiausiai D. Trumpą nuo ryšio su pasauliu atjungė ir socialiniai tinklai „Twitter“ bei „Facebook“ – iš pradžių jo pasipylę įrašai buvo žymimi kaip ginčytini, kurių net negalima pamėgti, komentuoti ar dalintis, bet galiausiai jie buvo ištrinti, o D. Trumpo paskyros suspenduotos.
TAI KAS VALDO AMERIKOS ŠTETLĄ?
„TWITTER“ SU „FACEBOOK“?
Išties, to, kas nutiko trečiadienio popietę, kai D. Trumpo šalininkai paklausė jo raginimų bei ugningų kalbų ir nukeliavę prie Kongreso prasiveržė pro ypač atlaidžiai iš pradžių reagavusius pareigūnus, ėmė siautėti JAV Senato salėje – to iki šiol nepavyko padaryti niekam nuo 1814-ųjų, kai prieš JAV kariavę britai sudegino Vašingtoną, įskaitant ir tuomet tebestatomą Kapitolijų.
1814…
Tais metais po žygio į Maskvą Napoleonas Buonapartas
buvo priverstas atsisakyti sosto.
2021 – 1814 = 207
ĮSPŪDINGA!
1814 metai Amerikoję:
Pasak amerikiečių istoriko Frederiko Ternerio,
„Laukiniai Vakarai“ nulėmė pagrindinius amerikiečių tautos bruožus, pavertė europiečius amerikiečiais. Gyvenimo paribyje išdava buvo demokratijos, egalitarizmo, individualizmo suklestėjimas, atotrūkis nuo aukštosios kultūros, gebėjimas išsilaikyti be aplinkinių paramos, kliovimasis smurtu ir valia.
Pagrindiniai naujųjų žemių kolonizatoriai buvo amerikiečiai bei imigrantai iš Europos (airiai, švedai, vokiečiai, italai ir kt.), bet į „Laukinius Vakarus“ kėlėsi ir afroamerikiečiai (Kaliforniją, Kanzasą), o kinai steigėsi vakarų pakrantėje bei aplink statomą geležinkelį. Jei rytuose kolonijiniais laikais vyravo presbiterionizmas ir kongregacionalizmas, besirėmę išsilavinusiais pastoriais, tai paribyje daugiausia pasisekimo susilaukė tos protestantų atšakos, kurios galėjo nesudėtingai perteikti religines tiesas neišsilavinusiai liaudžiai – baptistai ir metodistai.
„Laukiniai Vakarai“ bene labiausiai siejami su ginkluotų gaujų veikla. Plėšikavimas, gyvulių nuvarinėjimas, žmogžudystės buvo neatsiejama naujakurių gyvenimo dalis. Prekybiniai ir karavanų keliai, kasyklos, prekybiniai miestai pritraukdavo daug plėšikautojų, ypač pamėgtos jų vietos būdavo kalnų perėjos, dykros, tarpekliai, paribio miesteliai. 2–3 plėšikų kompanijos paprastai apiplėšinėdavo pavienius važnyčiotojus, keliautojus ar raitelius, o saugomus karavanus, bankus paprastai plėšdavo gerai organizuotos gaujos. Prieš organizuotą nusikalstamumą kovojo policijos pajėgos, reindžeriai, savisaugos būriai. Ginklai „Laukiniuose Vakaruose“ buvo laisvai prieinami, todėl be organizuoto nusikalstamumo buvo dažni ir susišaudymai, ginkluotos kovos tarp žemių savininkų, kaubojų, kalnakasių. Dėl vertingų vandens telkinių, ginčytinų žemės plotų kildavo netgi nedidelio masto karai. Įstatymų nevaržomoje teritorijoje netruko įsitvirtinti įtakingi klanai, giminės, susivienijimai, faktiškai perimdavę atskirų regionų valdžią, darę įtaką ir federaliniams pareigūnams. Daugelyje „Laukinių Vakarų“ miestų klestėjo prostitucija, be to, ypač paplito alkoholizmas.
„Laukiniai Vakarai“ – kaubojų kultūros tėvynė. Prerijos, kuriose seniau ganydavosi bizonų kaimenės, tapo svarbia gyvulininkystės sritimi. Stambių gyvulių ūkius prižiūrėdavo raitieji piemenys – kaubojai. Jie perėmė daug bruožų iš pirmųjų šiaurės Meksikos gyvulių augintojų – vakerų. XIX a. pab. pradėjus aptverinėti ganyklas, kaubojų klestėjimo laikmetis baigėsi.
Amerikiečiams užvaldant „Laukinius Vakarus“, beatodairiškai naikinta jų gamta – ypač nukentėjo bizonai, kurie masiškai šaudyti dėl pramogos (ypač, nutiesus geležinkelį), kailio, siekiant plėsti ganyklų plotus. Bizonų populiacija ne tik buvo beveik išnaikinta, bet ir prerijų indėnai, išsilaikę daugiausia iš bizonų medžioklės, neteko pagrindinio maisto šaltinio. Beatodairiškai medžiotos ir kitos gyvūnų rūšys, įrengiant kasyklas į upes buvo leidžiamos nuodingos nuotekos. XIX a. pab., daugiausia Teodoro Ruzvelto iniciatyva, pradėtos steigti saugomos teritorijos, siekiant išsaugoti laukinės gamtos kampelius.
Iki šių dienų „Laukiniai Vakarai“ gyvuoja kaip savitas kultūrinis stereotipas, plačiai vaizduojamas literatūroje, filmuose, muzikoje. Dar tebeegzituojant Paribiui amerikiečių verslininkas Bafalo Bilas ėmėsi pristatinėti sulėkštintą „Laukinių Vakarų“ paveikslą – rengdavo vodevilius, kuriuose atvaizduodavo kovas su indėnais (jose dalyvaudavo tikri indėnai, žymūs genčių vadai), medžioklių, susišaudymų scenas, kaubojų rodeo, indėnų pau-vau šokius. Šie „Bafalo Bilo šou“ nulėmė ir tolimesnę kino industrijos kryptį – vesterno žanro atsiradimą.
Ašarų Kelias.
Indėnų Teritorija.
„Laukinių Vakarų Šou“, 1890
2021-01-16
„Pfizer“ „Vakseriams“
„Naujai kuriamas ir jau sukurtas COVID-19 vakcinas vienija vienas išskirtinis bruožas – tai sintetinės vakcinos, t. y. sukurtos sintetinės RNR pagrindu. Šios vakcinos yra naujas žodis infekcinių ligų prevencijos istorijoje. Džiaugiamės, jog vakcina jau Lietuvoje ir drauge su kitomis ES šalimis praėjusį savaitgalį pradėjome COVID-19 ligą gydančių medikų vakcinaciją,“ – sako Nacionalinio vėžio instituto vadovė, genetikė profesorė Sonata Jarmalaitė.
Pirmoji sintetinė RNR vakcina sėkmingai išbandyta 1990 m. tyrimuose su pelėmis, tačiau žmogaus organizme šioms vakcinoms trūko stabilumo, taip pat nebuvo patikimų būdų įpakuoti jautrią RNR molekulę.
Kur glūdi šios naujosios skiepų technologijos genialumas? O gi, į ląstelę įterpiame informaciją baltymo sintezei nešančią RNR molekulę ir tikimės, kad ląstelė pati susintezuos trūkstamą baltymą. Taip būtų galima gydyti daugelį paveldimų ligų, kurių atvejais žinomas nefunkcionalus genas.
Ribonukleino rūgštis (RNR) – tai biopolimeras, sudarytas iš kovalentiniais ryšiais sujungtų nukleotidų. Jos yra kiekvienoje gyvoje ląstelėje, virusuose. Padeda realizuoti ląstelės genetinę informaciją, užkoduotą DNR azotinių bazių sekoje.
Manoma, kad pirmųjų gyvybės formų genetinė medžiaga buvo RNR (o ne DNR). Ji taip pat atlikdavo biocheminių reakcijų katalizines funkcijas, kurių dabar absoliučią daugumą atlieka baltymai (fermentai).
56-erių metų daktaro mirtis tapo mįsle: jis vos prieš 16 dienų pasiskiepijo „Pfizer“ vakcina
Heidi Neckelmann sako, kad jos „geriausias draugas“ ir partneris, su kuriuo buvo net 28-erius metus, 56-erių akušeris Gregoris Michaelas, buvo aktyvus, sveikas ir neturėjo jokių sveikatos sutrikimų.
Tačiau visai neseniai vyras mirė nuo priepuolio, kurį sukėlė staiga išsivystęs retas autoimuninis sutrikimas: jo kūnas pradėjo naikinti kraujyje esančius kūnelius – trombocitus, padedančius kraujui krešėti.
2021-02-05
Prieš 110 Metų, Palei Varšuvą
2011
Под Варшавой
Skaičiau kadaise tokią baiką.
Lošia caras su Arakčejevu kortom, o Mickevičius kieme palangę brazdina,
– Liuosybės! Liuosybės! –
rėkauna.
Carui nusibodo, metė kortas ant stalo, sako Arakčejevui:
– Eik, pažiūrėk, kas ten. Jei litvinas – Sibiran, jei paliokas – Paryžiun!
Pareina Arakčejevas nei šioks nei toks, sako carui:
– Mickevičius…
Taip Mickevičius atsidūrė Stambule.
Graikas, kolega.
Amerikietė, irgi kolegė.
Kaukazietė.
Kad visiem aiškiau būtų.
Šit kodėl visur svetimšalis…
Išsilakstė visi, ir šalies tos nebėr.
В местечке Вобольники, под Варшавой в костеле во время проповеди ксендза Клементиса, местный обыватель Палиокас бросил в ксендза шестифунтовый камень. Пролетев мимо головы ксендза, камень разбил алтарь. Полиция арестовала Палиокаса, вырвав его из рук разъяренных прихожан. В кармане у него был найден камень весом в 10 фунтов. Говорят, что Палиокас был недоволен проповедями ксендза.
2021-03-20
Raliojam
Vilniaus Katedros aikštėje šeštadienio popietę (12:00) surengtas mitingas už prigimtines žmogaus teises, į kurį susirinko keli šimtai asmenų, praneša naujienų portalas lrt.lt.
Jo teigimu, mitingo dalyviai buvo nešini vėliavomis ir įvairiais plakatais, reikalavo karantino atlaisvinimo, daugiau laisvių.
„Prašymą dėl susirinkimo pateikė fizinis asmuo, tai asmens duomenų atskleisti negalime, kas pateikė prašymą. Susirinkimas organizuojamas prisijungiant prie tarptautinių susirinkimų už prigimtines žmogaus teises ir suderinta, kad susirinkime gali dalyvauti iki 200 asmenų“, – lrt.lt komentavo Vilniaus miesto savivaldybės atstovė Gintarė Makarevičienė.
Kaip BNS vėliau informavo Vilniaus mero atstovas Karolis Vaitkevičius, leidimas rengti mitingą išduotas vienai iš organizatorių – Sandrai Juknei.
Policijos, beje, šiame mitinge nebuvo, bent jau uniformuotos.
Tik angliškai daug dainuota.
„World Wide Rally for Freedom“
2021-04-15
Skitalė
Skytalė (gr. σκυτάλη – lazda) – senovinis sukeičiamojo šifravimo prietaisas, naudotas Senovės Spartoje. Tai siaura odinė juostelė, ant kurios užrašytas tekstas.
Ant tokios juostelės tekstą rašydavo taip: užvyniodavo juostelę ant lazdelės taip, kad sluoksniai būtų šalia vienas kito, ir rašydavo ant jos eilutę po eilutės vis pasukant lazdelę. Užrašius tekstą, juostelę nuvyniodavo. Ant jos matosi tik pabiros raidės, kurios atrodo, kad yra išdėstytos be jokios tvarkos. Skaitant raides iš eilės užrašyto teksto perskaityti neįmanoma. Norint jį suprasti, juostelę reikia užvynioti ant tokio pat skersmens lazdelės. Taip užšifruoto teksto siuntėjas ir gavėjas turi turėti tokias pat lazdeles.
Ši šifravimo sistema naudota daugiau kaip prieš du tūkstančius metų, skytalė minima keliuose Senovės Graikijos autorių kūriniuose, pvz., poeto Arciloko, Plutarcho tekstuose.
Скита́ла или сцита́ла (от греч. σκυτάλη*
«жезл») — инструмент, используемый для осуществления перестановочного шифрования, в криптографии известный также как шифр Древней Спарты. Представляет собой цилиндр и узкую полоску пергамента, на которой писалось сообщение, обматывавшуюся вокруг него по спирали. Античные греки и спартанцы, предположительно, использовали этот шифр для обмена сообщениями во время военных кампаний.
Скитала является официальным символом Американской ассоциации криптограмм[1].
Жезл — символ духовной и светской власти, а также власти командующих войсками (в древности).
Сохранившиеся до нашего времени маршальские жезлы имеют вид короткой палки, делаются из серебра или золота и украшаются драгоценными камнями и государственными эмблемами. В придворном быту жезл употребляется некоторыми придворными чинами: гофмаршалами, церемониймейстерами и другими. Жезлы эти обычно имеют вид металлической или костяной трости, увенчанной государственной эмблемой. В настоящее время маршальские и придворные жезлы употребляются лишь в торжественных случаях.
В Православной церкви жезл (посох) является знаком церковной власти архиерея и управляющего монастырем архимандрита или игумена.
* σκυτάλη < αρχαία ελληνική σκύταλον (: ραβδί)**
** ραβδί***
***
Ετυμολογία [επεξεργασία]
λύπη < (κληρονομημένο) αρχαία ελληνική λύπη****
:)))
2021-04-26
Kaip „Laisvės Partija“ PraLindo Seiman
Naujausia visuomenės nuomonės apklausa (jos rezultatai paskelbti 2021 04 25)
rodo, kad jei rinkimai vyktų dabar, Aušrinės Armonaitės vadovaujama Laisvės partija net nepatektų į Seimą. Už vieną iš valdančiųjų partijų balsuotų 4 proc. apklaustųjų.
Šio rašinio mintis labai paprasta:
„Laisvės Partija“ (galimai) PraLindo Seiman ta landa, KURIĄ PARODŽIAU* 2020 SEIMO RINKIMUOSE BALSUODAMAS ANTRĄ KARTĄ.
* Ir štai, žiūrint į šią eilę jaunų žmonių, kurie iki sutemų ir po skėčiais laukė eilėje prie mobiliųjų rinkimų apylinkių Vilniaus centre, autoriui kilo maištinga mintis. Ar ši veikla kartais neturi dvigubo dugno?**
Štai dabar šis jaunuolis, galbūt studentas, nubalsuos Vilniuje, o savaitgalį nuvažiuos pas „mamą ir tėtį“ ir vėl balsuos „nuolatinėje gyvenamojoje vietoje“.
Aš paklausiau: „O kai atplėšiate išankstinio balsavimo vokus, ar tikrinate biuletenį atsiuntusio asmens vardą ir sąrašą tų, kurie balsavo pagrindinę balsavimo dieną šioje apylinkėje?“
Atsakymas pribloškė! „Vokus tiesiog atplėšė ir įdėjo šiuos biuletenius į bendrą krūvą su tais, kurie buvo išimti iš užplombuotos balsadėžės. Niekas nieko netikrino“, — sakė mano pašnekovas.
**… apklausose „Laisvės partija“ net nepateko į sąrašą tų, kurios gali įveikti penkių procentų kartelę. Jai prognozavo kiek daugiau nei 4 (keturis) procentus balsų. Ir še tau kad nori — daugiau nei devyni. „Trys muškietininkai“ (Zuokas, Paulauskas, Žemaitaitis) iš „Laisvės ir teisingumo“ partijos turėjo gauti panašų rezultatą. O „Darbo partijai“ prognozavo tik šešis–septynis procentus. Bet, matyt, lošėjas-kandidatas iš Darbo partijos Antanas Guoga sumaišė kortas taip, kad pati partija pakilo ant prizininkų pakylos (trečioji vieta pirmajame ture), o Antanas po pirmojo turo vadovauja išrinktų „darbiečių“ sąrašui. Ar nemanote, kad tarp sociologų prognozių ir rinkimų rezultatų yra daug skirtumų?
Ir kyla kitas klausimas. Kodėl toks momentas kaip išėjimo apklausos — apklausos, vykdomos išėjus iš rinkimų apylinkių, buvo pašalintos iš Lietuvos rinkimų proceso? Galų gale, jei rezultatai skiriasi nuo išėjimo apklausų, tada iškart kyla abejonių dėl balsų skaičiavimo teisingumo. O tai gali nelemti ne tik bylinėjimosi, bet ir gali tapti pretekstu anuliuoti rinkimų rezultatus. Tokių precedentų buvo daugelyje šalių, įskaitant JAV. Taigi, Lietuvos vyriausiosios rinkimų komisijos atsisakymas organizuoti apklausas išėjimuose iš rinkimų apylinkių taip pat kelia abejonių dėl balsų skaičiavimo teisingumo.
Pati Aušrinė AMazing
Armonaitė, lyg tyčia, irgi, esą, laimėjo rinkimus Pasaulio lietuvių apygardoje***
*** Kaip tik šią 2020-ųjų Seimo Rinkimų spragą parodžiau balsuodamas juose antrą kartą, o 2020-ųjų Seimo Rinkimų Stebėtojas, VIEŠAI nurodęs ją VRK pirmininkei Laurai Matjošaitytei. IŠKART NETEKO SEIMO RINKIMŲ STEBĖTOJO PAŽYMĖJIMO.
2021-05-13
NeErzalas Neryje 1932
„Pirmas – greičiau! Šeštas, patrauk! Ketvirtas – lėčiau“, – rėkaudavo į megafoną paskui aštuonvietę motorinėje valtyje plaukdamas treneris, bet irkluotojų intelekto tai smarkiai neerzino: irklavimo sportas – jėgos ir ištvermės zona, o ne intelektualaus žaidimo, tad aštuonvietė užtikrintai irdavosi prieš srovę iki pačių Verkių.
Irklavimo bazės Vilniuje atidarymas 1932 metais.
2021-06-17
Литва — Как Часть Другой Планеты
«Литва — как часть другой планеты» (Адам Мицкевич)
Государственное устройство Великого княжества Литовского тоже разительно отличалось от Московского. Тут не сложилось аппарата центрального управления, подобного великорусской системе приказов — с их многочисленными дьяками и подьячими. Земский подскарбий (заведующий государственной казной — «скарбом») в Литве хранил и расходовал деньги, но не собирал налоги. Гетманы (командующие войсками) — предводительствовали шляхетским ополчением, когда оно собиралось, но постоянная армия великого князя насчитывала в XVI веке всего пять тысяч наемных солдат. Единственным постоянным органом была великокняжеская канцелярия, которая вела дипломатическую переписку и хранила архив — «Литовскую метрику».
В тот год, когда генуэзец Христофор Колумб отправился в свое первое плавание к далеким «индийским» берегам, в славный 1492-й, государь литовский Александр Казимирович Ягеллон окончательно и добровольно вступил на путь «парламентской монархии»: теперь он согласовывал свои действия с радой панов, состоявшей из трех десятков епископов, воевод и наместников областей. В отсутствие князя рада вообще полностью управляла страной, контролировала земельные пожалования, расходы и внешнюю политику.
Города литовские тоже сильно отличались от великорусских. Было их немного, и заселялись они неохотно: для пущей «урбанизации» князьям приходилось приглашать иноземцев — немцев и евреев, получавших опять-таки особые привилегии. Но иностранцам и этого было мало. Чувствуя прочность своего положения, они уверенно добивались от власти уступки за уступкой: в XIV—XV веках Вильно, Ковно, Брест, Полоцк, Львов, Минск, Киев, Владимир-Волынский и другие города получили собственное самоуправление — так называемое «магдебургское право». Теперь горожане избирали «радцев»-советников, ведавших муниципальными доходами и расходами, и двух бурмистров — католика и православного, судивших горожан вместе с великокняжеским наместником-«войтом». А когда с XV века в городах появились ремесленные цеха, их права закрепили в специальных уставах.
Игорь Курукин, доктор исторических наук
2021-06-30
Vakar Verandoje
2021-07-01
TV3 PerVersmi’ninkai
TV3
Piliečių referendumo iniciatyvine grupe pasivadinę Nendrė Černiauskienė,
Zigmas Vaišvila
ir Tauras Jakilaitis
birželio viduryje kreipėsi į Vyriausiąją rinkimų komisiją (VRK), prašydami galimybės rinkti piliečių parašus dėl dviejų Konstitucijos straipsnių pakeitimų.
Ši grupė asmenų taip pat pasisako už išstojimą iš Europos Sąjungos ir dabartinės valdžios nuvertimą.
Siūloma keisti Konstitucijos 9 ir 47 straipsnius, kuriuose nustatoma, kad referendumą galima skelbti, kai jo reikalauja ne mažiau kaip 300 tūkstančių piliečių, turinčių rinkimų teisę.
Taip pat Konstitucija numato, kad sumanymą keisti ar papildyti Konstituciją turi teisę pateikti Seimui ne mažesnė kaip 1/4 visų Seimo narių grupė arba ne mažiau kaip 300 tūkstančių rinkėjų.
Iniciatyvine grupė siūlo mažinti referendumui skelbti reikalingų parašų skaičių nuo 300 iki 100 tūkst.
Taip pat siūloma iki 100 tūkst. mažinti rinkėjų skaičių, reikalingą pateikti siūlymą keisti ar pildyti Konstituciją.
Tačiau ketvirtadienio posėdyje VRK priėmė iniciatyvinei grupei nepalankų sprendimą, kadangi liepos 1-ąją nustojo galioti Referendumo įstatymas, kuris pripažintas prieštaraujantis Konstitucijai.
Prašymo VRK negalės įgyvendinti, kol Seimas nepriims naujo Referendumo įstatymo.
„Nuo liepos 1 d. įstatymas negalioja ir negali būti taikomas“, – posėdyje sakė VRK pirmininkė Jolanta Petkevičienė.
Komisijos balsų dauguma priimtas sprendimas:
„VRK nusprendžia neišduoti piliečių parašų rinkimų lapų bei nesukurti VRK informacinėje sistemoje prieigos prie elektroninės formos piliečių parašų rinkimų lapo referendumui dėl Konstitucijos 9 ir 147 str. pakeitimų paskelbimo“, – sprendimą įgarsino J. Petkevičienė.
2021-07-23
Koncertą PaSieny Bilietuoja Bilotaitė
Krašto apsaugos ir vidaus reikalų ministrai penktadienio popietė apžiūrėjo pasienyje su Baltarusija penktadienį kariuomenės pradėtą tiesti vielos užtvarą.
„Šiandien gyvai įvertinome situaciją pasienyje, esame patenkinti tuo, ką matome. Spygliuotos vielos tvorą įveikti yra sudėtinga ir pavojinga, ji turi reikšmingą stabdomąjį poveikį“, – sako krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas.
Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė pažymi, jog „migrantai turi suprasti ir pajusti, kad kelias per Lietuvą nei paprastas, nei greitas“, sakoma Krašto apsaugos ministerijos pranešime.
Spygliuotos vielos užtvarai ties siena su Baltarusija įrengti Vyriausybė penktadienį iš rezervo skyrė 4,8 mln. eurų.
Nutarime numatyta, kad šie pinigai bus panaudoti „sienos su Baltarusija 550 km ilgio ruože papildomam fiziniam barjerui apsauginei vielinei tvorai „Concertina“ įrengti, siekiant užkardyti neteisėtus migracijos srautus“.
„Šiandien VGT (Valstybės Gynimo Taryboje)* buvo pristatyti konkretūs veiksmai ir planai. Pagrindinis akcentas – sustiprinta sienos apsauga, šiuo metu mūsų pasienyje yra sutelktas maksimalus VSAT pareigūnų kiekis, įtrauktos visos kitos vidaus reikalų sistemos pajėgos.
Šiandien mes konkrečiai apsitarėme dėl papildomų kariuomenės pajėgumų. Nors jau nuo šeštadienio kariai yra pastiprinę sienos apsaugą, tačiau esame sutarę, kad mūsų sienos apsauga bus sustiprinta dar didesnėmis mūsų krašto apsaugos pajėgomis“, – sakė ministrė A. Bilotaitė**.
Ji teigė, kad konkrečių skaičių įvardinti negali, nes tai yra pernelyg jautri informacija.
„Yra priimti sprendimai statyti fizinę sieną, kuri atrodytų taip – 2 metrų tvora, o ant jos vėliau būtų uždedama koncertina“, – sakė vidaus reikalų ministrė.
Krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas „Facebook“ tinkle penktadienį pasidalino informacija, jog iš kariuomenės rezervų panaudota 4,5 km karinėje inžinerijoje naudojamos aštrios vielos ritinių – koncertinų ir toliau jų laukiama „iš kitų šalių“.
Abramavičius patvirtino, kad ši informacija yra teisinga.
„Norint tiesti koncertiną, reikia pirmiausia jos turėti – čia yra klausimas. Šiuo metu IEŠKOME skirtingose šalyse, kurios galėtų pasiūlyti nusipirkti. Lietuvoje jos niekas negamina, t.y. tokio diametro Lietuvoje negali pagaminti. Artimiausia šalis yra Lenkija, bet Lenkija irgi yra davusi užsakymą savo sienos apsaugai“, – BNS sakė VRM ViceMinistras A. Abramavičius.
Viceministras teigė, kad papildomų vielos kiekių ieškoma „dvišalės pagalbos būdu“, kalbamasi su keliomis valstybėmis dėl galimybės koncertinas pirkti arba gauti dovanų, tarp jų – Danija ir Slovėnija.
* Valstýbės gynimo tarýba, valstybės gynybos svarbiausius klausimus svarstanti ir koordinuojanti valstybės institucija prie Lietuvos Respublikos Prezidento. Sudaro Prezidentas (Valstybės gynimo tarybos vadovas), Ministras Pirmininkas, Seimo pirmininkas, krašto apsaugos ministras ir kariuomenės vadas. Pagal Valstybės gynimo tarybos įstatymą (1997) ši taryba svarsto Lietuvos Respublikos nacionalinį saugumą ir teritorijos vientisumą garantuojančias užsienio ir vidaus politikos nuostatas, nacionalinio saugumo politikos ir gynybos pagrindinius principus bei kryptis, valstybės parengimo mobilizacijai pagrindines nuostatas, siūlymus dėl krašto apsaugos sistemos finansavimo, svarsto ir teikia Prezidentui, Seimui ir Vyriausybei rekomendacijas dėl tarptautinių sutarčių, susitarimų sudarymo, pasirašymo, ratifikavimo gynybos ir kitais kariniais klausimais, kilus grėsmei valstybės suverenumui, teritorijos vientisumui ar ginkluoto užpuolimo atveju – dėl karo padėties, mobilizacijos, gynybos prieš ginkluotą agresiją organizavimo, koordinuoja su nacionaliniu saugumu susijusių valstybės valdymo institucijų veiklą, nustato strategines krizių valdymo gaires, tvirtina žvalgybos informacijos poreikius, prioritetus, žvalgybos institucijų veiklos strategiją ir kita.
** Bilotaitė
yra VRM Ministrė…
2021-08-13
Vėliavą NuLeist!!!
2021-09-11
GeoPolitiniai AutoMobiliai
Šiandien, Verkiuose:
2021-10-07
Kosmoso Karaliai
Vilniaus Gedimino Technikos universitete
Pasak P. Karalkevičiaus, stipriausi konkurentai buvo iš Serbijos ir Italijos.
2021-10-20
Algiz On χειρ
χειρ:
Chirality /kaɪˈrælɪti*ː/ is a property of asymmetry important in several branches of science. The word chirality is derived from the Greek χειρ (kheir), „hand,“ a familiar chiral object.
Other Names: Germanic: Algiz
Gothic: Algis
Algis lietuvių mitologijoje pagal J. Laciskį – aukščiausiųjų dievų pasiuntinys (angelus est summorum deorum), susijęs su dievų valios perdavimu žmonėms
On
Jis yra kairiarankis – jau šeštas kairiarankis pokario JAV prezidentas.
Kokia kenkėjiška nuotrauka – net Prezidento kabineto sienos pasvirę atrodo.
Koks atsitiktinumas atsitiko Amerikoj:)
Kaire ranka pasirašyta:
2021-11-06
Kreizinis (Po)Lytinis Viralas
2009:
Einat, žiūrit – bibliotekininkas, persigalvojęs ir patapęs teisininku, lauką aria, gydytoja vaikų negydo, o kariauja apkasuos, vietoj jos gydo savo teodolitą krūmuos paslėpęs geodezininkas, šmugeliuotojus ir razbainykus vaikosi pištalietu ginkluotas ir atrankiais žvanginantis matematikas, aplinką saugoja statybininkas, ūkiui vadovauja persikvalifikavęs istorikas, fūrą vairuoja politologas, o visų jų darnų darbą prižiūri fizikas.
Galėtų jis žmonos pasiklausti, kaip pagrotų simfoninis orkestras, jeigu šitaip jo muzikantai susikeistų instrumentais.
Tur būt, nepaklausė.
Irgi 2009:
Geriausiai Į Saviškius Šaudanti Valdžia
Kieno?
Mūsų, žinoma.
Pasaulio žemėlapis, rodantis šalių BVP augimą 2009 m. Ruda spalva pažymėtose šalyse BVP krito.
Estija, Latvija, Lietuva ir Ukraina bei Bostvana – „pasaulio lyderiai“ pagal BVP kritimą Pasaulinės Finansų Krizės metu.
Estija, Latvija, Lietuva ir Ukraina bei Bostvana – „pasaulio lyderiai“ pagal BVP kritimą Pasaulinės Finansų Krizės metu.
Bostvanos valdžia tai savo bušmenus pašaudo.
Estijos, Latvijos ir Ukrainos valdžios į savo piliečius šios KREIZĖS proga nešaudė.
NEBELABAI IR RUDOS VOKIETIJOS KANCLERĖ NURODĖ PASAULINĖS FINANSŲ KRIZĖS KALTININKUS, O LIETUVOS VALDŽIA NIEKO PANAŠAUS NEDARĖ, UŽTAT TOS KRIZĖS ĮKARŠTYJE PAŠAUDĖ Į SAVO PILIEČIUS.
Kreizė
2012:
2021-11-12
МатеМатик, КотоРый С Лишком (МноГо?) Знал
прост. то, что превышает необходимое число, потребность, меру и т. п.; лишнее, избыток; дополнительно, сверх меры ◆ «Как цена?» — «Без лишку: полтора рубля». — «Таких, говорит, цен нонеча не бывает, а ты скажи настоящее». Н. В. Успенский, «Поросенок», 1858 г. [НКРЯ] ◆ «К сожалению, ― пишет Ф. М., ― один читатель, прочитавши эту поэму, не сделал ни одной заметки, а только на словах сказал: «в середине много лишку», а что именно лишнее, того не потрудился указать. Г. И. Успенский, «Федор Михайлович Решетников», 1874 г. [НКРЯ] ◆ Да и как ночью не взять лишка? Н. А. Лейкин, «Ночной извозчик», 1881 г. [НКРЯ] ◆ ― Чего? ― не понял профессор. ― Ну… вчера хватил лишка, сегодня стыдно. Весь день молчать будет. ― Ну, зачем же так? В. М. Шукшин, «Печки-лавочки», 1970-1972 г. [НКРЯ] ◆ И не резон лишка прекословить да умничать. Петр Алешковский, «Рассказы», 1993-1997 г. [НКРЯ] ◆ По двору ходит поляк в подтяжках и шляпе, следит, чтоб мы лишка чего не вытоптали, не сожгли, не срубили. В. П. Астафьев, «Веселый солдат», 1998 г. // «Новый Мир» [НКРЯ]
NEPATINGĖKIT ĮDĖMIAI PERŽIŪRĖT:
Своё дворянское происхождение М. В. Келдыш никогда не скрывал (на вопрос анкеты о социальном происхождении отвечал: «из дворян»).
A demonstration in protest of Russia’s treatment of Jewish intellectuals has been scheduled for noon Tuesday to coincide with the visit here of the president of the Soviet Academy of Sciences.
The Ad Hoc Committee Against Exit Fees for Professionals in the Soviet Union voted at a meeting last night to present a petition to Dr. Mestislav Keldysh, the Academy president, and other noted Soviet scientists who are meeting with Harvard and MIT physics professors. The Committee has accumulated 3000 signatures from the Harvard community which they will present at the demonstration.
Президент Академии наук СССР[6] (1961—1975).
keldýti, kel̃do, kel̃dė tr. kelti.
atsikeldýti atsikelti; kilti į viršų, augti, stiebtis: Rugiai ima jau atsikeldýt, kap palijo Arm.
iškeldýti tr. iškelti; išpūsti: Geros mielės pyragus gerai iškeldo Rod.
pakeldýti tr.
- paimti nuo žemės, pastatyti ką gulintį, pakelti: Eisim pakeldýt linus Arm.
- pabudinti, pažadinti: Gegužaite mano, jaunaširde mano, kuom man juos (svečius) pakeldyt? (d.) Asv.
ki̇̀ldyti, -o, -ė, kildýti, kil̃do, kil̃dė caus. kilti.
- kelti: Paims tave geros rankos ir kildys aukštybėn rš.
|prk.: Kildo klausimą J.Jabl. - kelti, žadinti iš miego: [Liepė] anksti rytą nekildýt, prie girnelių nestatyt LTR(Snt).
- leisti kilti; rūgusį pieną šiltai laikyti, kad atsiskirtų nuo išrūgų, aukštyn pakiltų; rūgusį pieną šildyti krosnyje ar ant ugnies, traukinti (daryti varškę): Jei nekildytą duoną pakepsi, būs sužmegusi Up.
|Tu ki̇̀ldai smetoną, o aš ki̇̀ldžiau žildiniams pieną, t. y. pakišau po karštu pečiumi arba kaitinau prie ugnies J. Ki̇̀ldytą pieną labai skanu valgyti su bulbėms Vkš. Kildau pieną: noru varškės pasidirbti Lkv. Mes [rūgusį] pieną dedam į karštą vandenį – ki̇̀ldom Grg. Ana pieną ki̇̀ldo KlvrŽ. Išimk kildytą pieną iš šiltojo šėpalio ir padėk šaltai Slnt. Kildytas pienas (varškė) tinka dažyti Akm. Ki̇̀ldytas pienas – nei sutrauktas, nei surūgęs, tiktai sukilęs Klm, Krž, Varn, Kltn. Ki̇̀ldytas pienas (pakėlimas) stovi žildiniuose, nerūgsta niekadõs, nekel vidurių J. Ant ki̇̀ldyto pieno antpilk šviežrūgį ir duok valgyti darbininkui J. Iš ki̇̀ldyto pieno pasidaro žildiniai J.iški̇̀ldyti tr. šildant iškelti, atskirti nuo išrūgų (pieną, grietinę): Iški̇̀ldytas smetonas yr geresnis už neki̇̀ldytą Dr.
nuki̇̀ldyti tr.
- šildant leisti atsiskirti išrūgoms; sutraukinti pieną į varškę: Nuki̇̀ldytos pasukos Šts. Kai supyliau pieną į katilą – tiek daug pieno buvo, o kai nukildžiau, varškės ledva biškis Vdk.
- nugrieti, nugriebti (nuo pieno grietinę): Ar jau nuki̇̀ldei visą smetoną? Grg.
paki̇̀ldyti tr.
- pastatyti ant kojų, pakelti: Pakildėm nusilpusią karvę, ale jau nebeišgelbėjom Šauk.
- leisti rūgstant pakilti: Duoną reik pakildyti Up.
- šildymu atskirti nuo išrūgų: Paki̇̀ldyk pieną – reikės lieti sūrį Pln.
priki̇̀ldyti tr. prikelti, prižadinti (iš miego): Kaip aš svečius nugirdysiu, šaltai paguldysiu, … kaip aš svečius prikildysiu, ir vėl nugirdysiu NS470.
suki̇̀ldyti tr.
- sukelti, išjudinti: Atėjęs sukildė visus ant kojų Gs. Suki̇̀ldė savo vyrus rš.
|prk.: Jie tiktai sukildę seną klausimą, bet išrišti jį ir perkalbėti kitą žmogų vargu bau galės J.Jabl. Skaitymas sustiprina žmogaus dvasią, sukildo jo aukštuosius jausmus J.Jabl. - prk. sukelti prieš; suerzinti: Vyrai sugrįžę sukildė žmones prieš jį I. Blogas ūkio vedimas sukildė žmones rš. Arnoldas sukildė visą Italiją Gmž. Visus veikalus reik palengva daryti ir tylomis, idant bičių nesukildyti (= nesukildytum) I.
- šildyti (rūgusį pieną), kad atsiskirtų išrūgos: Aš ki̇̀ldžiau (kaitinau prieš ugnį) pieną, kol suki̇̀ldžiau J. Tu nemoki nė pieno kaip reikiant suki̇̀ldyti Plt. Suraugink ir po pečiumi pakišk pieną, ir suki̇̀ldysi J. Ana prie ugnies pastatė puodelį pieno ir suki̇̀ldė J. Ar sukildei pieną? KlvrŽ. Suki̇̀ldė pieną ir pašėrė vaikus Vkš.
ki̇̀ldišas sm. (1) pabalda, padauža: E, iš jo toks ki̇̀ldišas: vieno traktierio neužtenka, vis kelis pareina Pn.
ǁ kipšas: Ko čia brazdinies kaip kildišas po jaują? Šl.