Gėda
Gėda. Kitaip neįmanoma jaustis dėl mus galimai valdančių politikų elgesio.
Visų pirma, dėl Lietuvos politikų–beraščių, priėmusių įstatymą dėl „nesaugios“ elektros nepirkimo iš Baltarusijos. Ir šį įstatymą pasirašiusiojo – Lietuvos Prezidento. Klausimas tik, ar jie beraščiai, ar tokiais turi apsimesti ir kodėl? Negi jie nieko negirdėjo apie penkių valstybių bendrą energetinę sistemą, reikalavimus jos funkcionavimui ir saugumui? Negi jie nežino, kaip perkama elektros energija iš bendro tinklo?
Net nafta vamzdyje, formaliai perkama iš Kazachstano ir formaliai esanti vamzdyne, Transneft“ į Mažeikius buvo paskirstoma pagal vamzdžio į konkrečią naftos perdirbimo gamyklą grafiką, bet nebūtinai ji buvo „kazachiška“. Dažniausiai – „rusiška“. Taip buvo. Atsisakėme patys alternatyvos.
Dar labiau gėda tapo po Lietuvos Prezidento G. Nausėdos viešo paaiškinimo, kad „… Kruonio HAE nebus naudojama Astravo naudai, Lietuva principingai vykdys priimtus įstatymus – nepirks elektros iš šalies, kurioje veiks nesaugi atominė elektrinė, nesuteiks Kruonio HAE rezervų…, kad ES streso testų rekomendacijos iki paleidimo neįgyvendintos, todėl planai pakrauti branduolinį kurą į reaktorių neišsprendus kritinės svarbos klausimų yra neadekvatūs.“
Neadekvatūs yra taip viešai kalbantys ir tokius veiksmus darantys mūsų politikai.
Panašiai savo laiku bandė elgtis tuometinis Lietuvos Seimo Pirmininkas Vytautas Landsbergis, naudodamasis savo padėtimi, pabandęs triukšmingai sustabdyti penkių valstybių (Lietuvos, Latvijos, Estijos, Baltarusijos ir Rusijos) Vilniuje pasirašytą tarpvalstybinę sutartį dėl bendros energetinės sistemos eksploatavimo ir jos saugumo užtikrinimo. Tuomet profesionalūs Lietuvos energetikai parodė stuburą ir viešai paaiškino „didžiajam energetikos profesoriui“, kas yra energetinė sistema, tinklas ir kaip jie veikia. Mandagiai pasakius, pastatė mūsų Seimo Pirmininką į vietą – viešai pasakė, kad Seimo Pirmininkas nesikištų ten, kur jis nieko neišmano ir kas nėra jo kompetencija.
Šiandieniniai Lietuvos energetikai, panašu, kad stuburo neturi. Ne tokie, kaip užgrūdinti „sovietiniai“ energetikai. Šiandieniniai tyli ir leidžia mūsų politikams visiškai nusipolitikuoti. Ir rizikuoti mūsų sąskaita.
Įsivaizduoju, ką apie mus dėl tokių mūsų politikų mąsto ne tik kitų šalių energetikai, bet ir TATENA. Lietuvos, kaip TATENA narės, politikams pravartu būtų žinoti, kad jokia AE nebus eksploatuojama, jei nevykdys TATENA reikalavimų. Norėtųsi viešai matyti tą medžiagą, kurios pagrindu Lietuvos Prezidentas taip viešai pasisako. Labai abejoju, kad mūsų Prezidentas yra susipažinęs su dokumentais.
Elektros energijos perdavimo tinkle veikiančiam kiekvienam elektros energijos gamybos vienetui turi būti užtikrinta rezervinė galia. Kad netikėtai ar planine tvarka jam nustojus veikti, nedelsiant pradėtų veikti kitas panašios galios elektros energijos gamybos vienetas. Antraip elektros energijos perdavimo tinklus gali ištikti liūdnas likimas. Štai I-ajam Ignalinos AE reaktoriui rezervinę galią užtikrindavo visada pasiruošęs veikti energetinis vienetas Elektrėnuose, II-ajam reaktoriui – Kruonio HAE. Tam ji ir buvo statyta.
Po 2012 m. referendumo rezultato (Lietuvai nutarus nebestatyti atominių jėgainių), netrukus buvo sustabdyta Baltijsko AE statyba Karaliaučiaus (Kaliningrado) srityje. Manau, kad, visų pirma, dėl to, kad Visagino AE statyba šiuo referendumu teisiškai buvo atšaukta ir pasmerkta. Rusijos valdžia tai suprato adekvačiai. Tik Lietuvos valdžia dar kurį laiką bandė “filosofuoti” apie Visagino AE statybos tęsimą.
Klausimas mūsų valdžiai. Ar Astravo AE galėjo būti statoma be rezervinės galios, kurią užtikrina Kruonio HAE? Prezidente, išreikalaukite dokumentus ir paskelbkite, ką Andriaus Kubiliaus vadovaujama Lietuvos Vyriausybė tuomet pasirašė su Baltarusijos Vyriausybe dėl Astravo AE statybos.
Tuo metu raštu siūliau Lietuvos Vyriausybei ir Prezidentei D. Grybauskaitei vietoje Visagino AE statyti Baltarusijoje bendrą jėgainę į šiaurės-rytus nuo Drūkšių ežero toje vietoje, kurią Baltarusija siūlė prieš Ignalinos AE statybos pradžią. Tik tuomet TSRS Ministrų Taryba prieš Lietuvos valią pasirinko Drūkšių ežero aikštelę. A. Kubilius ir D. Grybauskaitė tylėjo ir, velnias žino, ką drauge su Baltarusija darė. Kaip ir dujų „Independence“ projektą Visagino AE projektą nusprendė įgyvendinti vieni patys. Nesidalinti su kitais.
Turint Kruonio HAE argumentą adekvatūs Lietuvos politikai tartųsi su Baltarusija dalykiškai dėl elektros energijos kainų valsybiniame lygyje, nepaliekant šios prekybos abiejų pusių suderintiems privatiems tarpininkams, vaidinantiems elektros energijos laisvos rinkos spektaklį.
Zigmas Vaišvila, 2020-07-14