„Nuspręsta tyrimą dėl Zigmo Vaišvilos baigti be jo. Iki Kovo 11-osios“. Zigmo VAIŠVILOS pranešimas spaudai, 2020.03.02, Vilnius.

Š.m. kovo 2 d. ryte, sukėlus galimą avarinę situaciją policija sustabdė Zigmą Vaišvilą, važiavusį į polikliniką, ir įteikė jam šaukimą tą pačią kovo 2 d. 13 val. vėl atvykti pas vyriausiąją tyrėją Janiną Grinevič.

Tai padaryta, nors pareigūnai žino, kad Z. Vaišvila serga ir yra gydomas. Tyrimui pateikta nustatytos formos pažyma, patvirtinanti, kad jis negali atvykti pas tyrėją.

Šaukime surašyta, kad Z. Vaišvila šaukiamas atvykti susipažinti su nutarimu pabaigti šį ikiteisminį tyrimą, primenama apie dar vieną galimą jo atvesdinimą. Būtų jau trečias.

Tyrimas vykdomas dėl to, kad Z. Vaišvila tariamai neišsaugojo UAB „FF Lizingas“ buhalterinės apskaitos dokumentų, nors įsiteisėjusia Lietuvos apeliacinio teismo 2018-11-07 nutartimi UAB „FF Lizingas“ bankroto byloje nustatyta, kad bankroto administratorė UAB „Admivita“ nepaneigė Z. Vaišvilos argumentų ir pateiktų įrodymų, jog UAB „FF Lizingas“ apskaitos programą sunaikino pati bankroto administratorė, neperspėjusi Z. Vaišvilos vienašališkai perėmusi UAB „FF Lizingas“ buveinę.

Prokurorė Rasa Bekišienė nutarė pabaigti šį ikiteisminį tyrimą, įstatymo nustatyta tvarka nepranešus Zigmui Vaišvilai apie įtarimų pareiškimą jam, neapklausus jo, apklausoje neišsiaiškinus, ar jis supranta, kuo yra įtariamas, ar sutinka su šiais įtarimais, nesuteikus jam procesinių galimybių gintis.

Pranešimą dėl įtarimų pareiškimo Z. Vaišvilai įteikimą jam J. Grinevič surašė be Z. Vaišvilos ir be jo advokato, nors pranešime ji įrašė, kad šiame veiksme dalyvavo Z. Vaišvila ir advokatas, kuris nebuvo Z. Vaišvilos advokatas. Dėl šio dokumento suklastojimo Z. Vaišvila kreipėsi dėl ikiteisminio tyrimo pradėjimo.

Stebina tyrimo skubėjimas ir beatodairiškumas. Be privalomos įtariamojo (jei tokiu laikyti Z. Vaišvilą) apklausos ir pasiūlymo bei sąlygų sudarymo jam įstatymų nustatyta tvarka gintis tyrimas negalėjo būti baigtas. Tyrimą pabaigti nuspręsta, pareigūnams žinant, kad Z. Vaišvila serga, ir turint tai patvirtinančią gydymo įstaigos pažymą. Tyrimą pabaigus, teikti naujus įrodymus nebegalima – byla siunčiama į teismą.

Tenka pasikartoti – Zigmui Vaišvilai Lietuvos Respublikos Baudžiamojo proceso kodeksas negalioja.

Šiandien pagrindinis klausimas, matyt, yra tai, ar iki jubiliejinės Kovo 11-osios tyrimui vadovaujanti Vilniaus apygardos prokuratūros prokurorė R. Bekišienė spės bylą perduoti teismui, ar prokuratūra spės iki nurodytos dienos apie tai pranešti visuomenei? Net Z. Vaišvilos liga nėra tam kliūtis.