Eugenijus Paliokas. NeNuKoronuotas Kaziukas

NeNuKoronuotas Kaziukas


Nenukoronuotas Kaziukas kviečia nerti į mugę su Lietuvos regionais


 
Betgi koks šmaikštuolis – koronavirusais jau prieš porą metų buvo pasipuošęs:

 
Tiek Vilniaus miestelėnų, tiek sostinės svečių (ir šiemet) laukia įdomus savaitgalis, su Kaziuko muge miestas pasitinka pavasarį, sako L. Klimka. Kaip teigia jis, istorinė tradicija labai įdomi: „Viskas prasidėjo, kai miestelėnai pasitiko iš Vatikano atsiųstą šventojo karalaičio Kazimiero vėliavą. 1604 m. įvyko pirmoji procesija, ją lydėjo prekyba, tai ir davė pradžią Kaziuko mugei. Laikui bėgant, prekyba išaugo iki trijų dienų mugės. Prieš 190 metų pirkliams buvo suteikta privilegija – galima šurmuliuoti tris dienas.“

Anot L. Klimkos, Kaziuko mugė stebina meistrų išmoningumu ir tautodailės grožiu. „Europoje tokių meistrų tikrai reikėtų paieškoti, o mes turime gilią tradiciją. Į kvietimą dalyvauti mugėje jau atsiliepė ir meistrai iš kaimyninių šalių, tad žinia apie mugę plinta vis labiau. Tai – geriausias būdas parodyti pasauliui lietuvių ir Lietuvos tautinių mažumų etninį savitumą ir kūrybiškumą, istorines krašto tradicijas“, – aiškina etnologas.

Gal ir ant Arkikatedros bestovėdamas

 
Karūną užsidės?

P.S. Pritardamas Gerb. doc. dr. Eugenijaus Palioko mintims, noriu pridėti dar vieno senosios Lietuvos mylėtojo, jos tikrosios esmės restauratoriaus Vlado Palubinsko mintį, kurią jis prieš pusantrų metų atsiuntė man, atsakydamas į mano paminėtą 60 žemaičių bajorų žygį į Konstanco bažnytinį susirinkimą 1415-tais metais:

Aldas Mačiulis