Lietuvos Visuomenės Tarybos pranešimas spaudai, 2020-08-31

                             

Lietuvos Visuomenės Tarybos pranešimas spaudai

2020-08-31, Vilnius

2020-08-29 d. Lietuvos Visuomenės Taryba ir signataras Zigmas Vaišvila kreipėsi į LR Vyriausybę ir atsakingas valstybė institucijas dėl teisiškai ir moksliškai pagrįstos informacijos pateikimo dėl COVID-19, konkrečių veiksmų atlikimo. 2020-08-29 d. tarptautiniame renginyje „Vilnius-Berlynas-Londonas“ paaiškėjus naujiems akivaizdiems Lietuvos valdžios institucijų dvigubų standartų taikymui paskelbtoje kovoje su COVID-19 grėsme, jos naudojimui poltikavimui, bet ne žmonių sveikatos apsaugai, papildytas minėtas kreipimasis, teisiniam įvertinimui pateikta papildoma medžiaga.

2020 m. rugpjūčio 29 d. tarptautiniame renginyje „Vilnius – Berlynas – Londonas“, kurio metu buvo kritikuojami valdžios sprendimai dėl jų kovos su COVID-19, Lietuvos teisės aktų dėl kovos su COVID-19 reikalavimai taikomi tam net iš anksto pasiruošus. Tik pasibaigus šiam renginiui, policija Vilniuje renginio organizatoriams įteikė iš anksto paruoštus šaukimus pirmadienį ryte atvykti į Vilniaus AVPK 3 policijos komisariatą dėl protokolų surašymo dėl administracinių nusižengimų (priedas – šaukimo pavyzdys).

Tuo tarpu tie patys Lietuvos teisės aktų reikalavimai, VESOC vadovo A. Verygos sprendimai ir SAM įsakymai nebuvo taikomi dėl Baltarusijos laisvės ir Rusijos atgrasymo Lietuvon į Lietuvos URM ir Europos Parlamento 2020-08-24 d. Vilniuje organizuoto Kosto Kalinausko Forumo vietiniams dalyviams ir svečiams iš užsienio (COVID-19 paveiktų šalių sąrašo), COVID-19 paplitimas nebuvo nustatinėjamas. Forumą tiesiogiai transliavo LR Seimo televizija.

Renginio organizatoriai: LR URM, Europos Parlamentas, Lietuvos-Vokietijos forumas, Švedų tarptautinis liberalų centras, Tarptautinis respublikonų institutas, „Freedom House„, ForumCiv, Nacionalinis paramos demokratijai fondas,  Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institutas, Europos humanitarinis universitetas Vilniuje, partneris – Rytų Europos studijų centras. Skelbiama, kad Konstantino Kalinausko garbei pavadintame forume dalyvavo „pasaulio politiniai lyderiai“ iš Prancūzijos, Vokietijos, Lenkijos, Moldovos, Rusijos, Ukrainos, Švedijos, Jungtinės Karalystės, JAV bei „Baltarusijos ekspertai“. Daugelis forumo dalyvių atvyko į Lietuvą ne paskurinę dieną, o iš vakaro, kai kas ir keliomis dienomis anksčiau.

Pagrindiniai pranešėjai iš užsienio buvo šie:

a) Jungtinių Tautų specialioji pranešėja žmogaus teisių padėties Baltarusijoje klausimais Anais Marin,
(Baltarusija nuo rugpjūčio 24 d. iki 30 d. vienai savaitei buvo išbraukta iš COVID-19 paveiktų šalių sąrašo);
b) Prancūzijos Senato Europos reikalų komiteto pirmininkas Jean Bizet, (Prancūzija – COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) paveiktų šalių sąraše);
c) Vienas garsiausių moderniosios Prancūzijos filosofų Bernard-Henri Levy, (Prancūzija – COVID-19 ligos paveiktų šalių sąraše);
d) Vokietijos Maršalo fondo centrinės ir rytų Europos direktorius Joerg Forbrig;
e) ES ambasadorius Baltarusijoje Dirk Schuebel (Vokietija),
(Baltarusija nuo rugpjūčio 24 d. iki 30 d. vienai savaitei buvo išbraukta iš COVID-19 paveiktų šalių sąrašo);
f) Europos Parlamento narė, buvusi Lenkijos užsienio reikalų ministrė Anna Fotyga (Lenkija – COVID-19 ligos paveiktų šalių sąraše);
g) kiti politikai iš Moldovos, (Moldova – COVID-19 ligos paveiktų šalių sąraše);
h) Rusijos atstovai (Rusija – COVID-19 ligos paveiktų šalių sąraše);
i) Ukrainos atstovai (Ukraina – COVID-19 ligos paveiktų šalių sąraše);
j) Švedijos atstovai (Švedija – COVID-19 ligos paveiktų šalių sąraše);
k) Jungtinės Karalystės atstovai (JK – COVID-19 ligos paveiktų šalių sąraše);
l) JAV atstovai (JAV – COVID-19 ligos paveiktų šalių sąraše).

Į konferenciją buvo pakviesta ir iš Baltarusijos atvykusi Svetlana Tichanovskaja.

Rugpjūčio 23 d. forumo dalyviai padėjo vainiką K. Kalinausko žūties vietoje Lukiškių aikštėje, o vakare sostinės Katedros aikštėje dalyvavo Baltarusijos palaikymo akcijoje „Laisvės kelias“, kurį skelbiama organizavo A. Tapino vadovaujama „Laisvės TV“. Konferencijos diskusijas pabaigė speciali spaudos konferencija Vilniaus universiteto Mažojoje auloje. Šio forumo videoįrašas(transliavo ir LR Seimo televizija):

Spaudos konferencijos video:

Dėl nepaaiškintų priežasčių 2020 m. rugpjūčio 24 d. Lietuvos valdžios organizuotame Forume  nebuvo laikomasi Lietuvos teisės aktų dėl kovos su COVID-19 reikalavimų, niekas nenubaustas, dėl šios ligos paplitimo NVSC ir SAM tyrimų neatlikinėja.

Dėl nurodytų priežasčių Lietuvos Visuomenės Taryba ir signataras Z.Vaišvila papildė jų 2020-08-29 kreipimąsi į Lietuvos valstybės institucijas ir paprašė atlikti jų kompetencijai priskirtus veiksmus, tarnybines pareigas, įvertinant ir papildomai pateiktą informaciją, nubaudžiant renginių organizatorius ir dalyvius, pažeidusius Lietuvos Respublikos teisės aktų reikalavimus.

Lietuvos Visuomenės Tarybos vardu:

Valdybos pirmininkas  dr. Zigmas Vaišvila,
Valdybos narys Tauras Jakelaitis
Saugos ir sveikatos apsaugos darbo grupės vadovė, Visuomenės ekstremalių situacijų komisijos l.e.p. vadovė dr. Nendrė Černiauskienė

Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataras Zigmas Vaišvila

Priedas: