Kardinolo Vincento Sladkevičiaus 100-ųjų gimimo metinių minėjimas Tuskulėnų rimties parko memorialiniame komplekse, Žirmūnų g. 1F, Vilniuje – konferencija ir parodos atidarymas.

Pranešimas spaudai

 

Seimas paskelbė 2021 metus kardinolo Vincento Sladkevičiaus metais. Pernai minėjome šio šviesaus ir iškilaus Lietuvos Atgimimo metų žmogaus 100-ąsias gimimo metines.

2018-01-05 d. LGGRTC interneto svetainėje www.kgbveikla.lt buvo paskelbtos didelį rezonansą visuomenėje sukėlusios LGGRTC pažymos, kad mirusieji kardinolas Vincentas Sladkevičius, Donatas Banionis ir Saulius Sondeckis slapta bendradarbiavo su TSRS KGB.

Vilniaus apygardos administracinis teismas patvirtino LGGRTC ir Zigmo Vaišvilos, buvusio Seimo nario Audriaus Nako sudarytą taikos sutartį dėl reikalavimo pašalinti www.kgbveikla.lt paskelbtą šią informaciją. Taikos sutartimi patvirtina, kad šis reikalavimas įvykdytas 2020-09-24 d., kad bylos šalims žinomi Asmenų, slapta bendradarbiavusių su buvusios SSRS specialiosiomis tarnybomis, veiklos vertinimo tarpžinybinės komisijos sprendimai, kuriais nustatyta, kad nėra pagrindo teigti, jog kardinolas V. Sladkevičius, D. Banionis ir S. Sondeckis slapta bendradarbiavo su buvusios TSRS KGB.

Taikos sutartyje nurodyta, kad objektyviai neįmanoma įgyvendinti reikalavimą atsakovui LGGRTC įvardinti asmenis (politikus, žurnalistus, kitus asmenis), kurių nurodymu 2018-01-05 d. interneto svetainėje www.kgbveikla.lt buvo paviešintos LGGRTC pažymos apie KGB agentus „Alksnis“, „Bronius“ ir „Saliutas“, nes ši informacija dabartiniam LGGRTC generaliniam direktoriui dr. Arūnui Bubniui nėra žinoma.

Diskusijų ir tarpusavio supratimo dėka ne tik sudaryta ši taikos sutartis. Drauge su Utenos kultūros centru ir Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatare Irena Andrukaitiene suorganizuotas kardinolo Vincento Sladkevičiaus 100-ųjų gimimo metinių minėjimas Tuskulėnų rimties parko memorialiniame komplekse, Žirmūnų g. 1F, Vilniuje – konferencija ir parodos atidarymas.

Pranešimus skaitys kardinolas Sigitas Tamkevičius, Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarai Irena Andrukaitienė ir Zigmas Vaišvila, LGGRTC generalinis direktorius dr. Arūnas Bubnys ir istorikas dr. Artūras Grickevičius.

15 val. atidaroma Utenos kultūros centro paruošta keliaujanti dokumentinė paroda, skirta Šventosios Romos katalikų bažnyčios kardinolo Vincento Sladkevičiaus 100-osioms gimimo metinėms (1920-2020 m.).

Bus atliekama Utenos kultūros centro kompozicija „Oi, tu ąžuolėli“. Bus galima įsigyti kardinolo V. Sladkevičiaus atminimo įamžinimui Irenos Andrukaitienės ir Evaldo Timuko parengtą knygą „Savas tarp savų“ bei naujausius Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro leidinių.

Renginio pradžia – š.m. rugpjūčio 19 d. 13 val.

Apie dalyvavimą prašoma pranešti el. paštu: komunikacija@genocid.lt iki rugpjūčio 19 d. 11.00 val.