2023 m. rugpjūčio 9 d. 11.30 val. Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataro Zigmo Vaišvilos spaudos konferencija Seime „2021 m. rugpjūčio 10 dienos įvykių pasekmės“

2023 m. rugpjūčio 9 d. 11.30 val. Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataro Zigmo Vaišvilos spaudos konferencija Seime „2021 m. rugpjūčio 10 dienos įvykių pasekmės“

Spaudos konferencijoje dalyvauja teisės mokslų daktaras advokatas Ryšardas Burda, teisės mokslų daktarė Nendrė Černiauskienė, „TV eteris“ redaktorius Donatas Pikelis ir žurnalistai Žilvinas Grinevičius, Saulius Petrošius

2021 m. rugpjūčio 10 d. prie Lietuvos Seimo vyko sankcionuotas protesto mitingas. Po mitingo praėjus ne vienai valandai ir beveik visiems žmonėms išsiskirsčius, įvyko bandymas išprovokuoti neramumus.

Buvo sulaikyti, pagrįstai manome, iš anksto planuoti sulaikyti žmonės, kurie, visų pirma, yra aktyvūs pilietinės visuomenės nariai. Jiems buvo pareikšti nepagrįsti įtarimai, nors policija bylose neturėjo nė vieno įtarimus pagrindžiančio dokumento.

Daliai šių žmonių įtarimai buvo panaikinti, jie aktyviai tai ginčijo.

Tačiau 87 įtariamieji tapo kaltinamaisiais, byla – teisme.

LRT netruko parodyti taip vadinamą tyrimą, kuriame neatsargiai parodė epizodus, filmuotus prieš renginį policijoje, kuri atskleidė žinanti būsimą scenarijų. Po renginio prie Seimo policijos pareigūnai „Delfi“ žurnalistams iš anksto patarinėjo pasitraukti iš konkrečios vietos, nes „čia netrukus bus mėtomi akmenys“.

Piliečių referendumo iniciatyvinė grupė, kurios atstovai prie Seimo rinko piliečių parašus referendumo iniciatyvai paremti, surinkusi žmonių pateiktus ir viešai žiniasklaidos skelbtus įrodymus apie akivaizdžiai neramumus provokuojančius asmenis, kreipėsi į prokuratūrą dėl šių asmenų veikų ištyrimo. Procesinį sprendimą prokuratūra priėmė ne pati, bet pavedė priimti policijai, kurios neveikimas ir galimas dalyvavimas provokuojant neramumus buvo prašomas ištirti.

Ikiteisminį tyrimą atsisakyta pradėti, nė vienas referendumo iniciatyvinės grupės prokuratūrai pateiktas įrodymas ir argumentai netirti, dėl jų nepasisakyta.

Kokias išvadas galima padaryti praėjus dvejiems metams po šių įvykių?