Nendrė Černiauskienė. PASIRENGĘ SUĖMIMUI arba MAIŠTININKO UŽRAŠAI

PASIRENGĘ SUĖMIMUI arba MAIŠTININKO UŽRAŠAI

 

Kiek matome iš viešosios erdvės – asmens suėmimas sąlygoja ganėtinai stresines aplinkybes. Jus gali suimti gatvėje (kaip J.Paleckį), išvesdinti iš namų įlipę per balkoną (kaip A.Kandrotą), suimti gatvėje piketo ar mitingo metu (kaip 26 akcijos prie Seimo dalyvius). Tačiau VISŲ tokių viešų AKCIJŲ sumanytojai turi vienintelį tikslą – BAUGINTI mąstančią ir protestuojančią prieš Vyriausybės ir Seimo neteisėtus sprendimus visuomenės dalį, kuri savo protesto veiksmais patvirtina vienintelį dalyką – DEMOKRATIJA egzistuoja arba ne. Protestuojančių asmenų suėmimai tik įrodo DEMOKRATIJOS trapumą, o suimti, sumušti ar suėmimų metu mirę asmenys – yra ir bus istorija, įrašyta į istorijos metrikus. Suėmimuose dalyvavusios valstybinės jėgos struktūros niekada nebus pagerbtos – jų pasmerkimas garantuotas, nes niekada brutuali jėga nebus vertinama kaip gėris. Tiesa ta, kad valstybinės jėgos struktūros bus pagerbtos tik tų, kurie užsakė ir prašė tos fizinės ir psichologinio poveikio jėgos, kuri buvo taikyta prieš neginkluotus asmenis. Ir tai yra esminė psichologinė klaida, kurią padaro psichologiškai silpnos asmenybės ir kuri leidžianti perprasti kaltininką. Juk vagiamo cukraus šaukštelį aplaižo vaikas, o ne mama, norėdama nubausti smaližių. Nes tik vaikas nesupranta priežasties ir pasekmės ryšio. Todėl taip vadinamų „Seimo riaušių“ užsakovą Jūs jau žinote, net jei abejojote, neabejokite – prisiminkite kas sukvietė policijos vadovus į „apdovanojimus“ po įvykio. Būtent.

Mane suėmė gatvėje ir vienintelis iš anksto net neapgalvotas „pasiruošimas“ buvo tas, kad prie savęs turėjau antrą telefoną. Tokį įprotį – turėti antrą telefoną – turiu nuo to laiko, kai prasidėjo mano ilgai užtrukusios skyrybos. Santykiai su buvusiu sutuoktiniu buvo tokie įtemti, kad su nedideliu telefonu nesiskirdavau net eidama maudytis… Antru telefonu ir pasinaudojau kuomet policijos pareigūnai nesivargino atlikti asmens kratą, kurią privalo atlikti sulaikymo metu. Bet tą dieną, 2021.08.10, buvo chaosas. Dabar tikrai žinau – kad einant į protesto mitingus pravartu turėti antrą, pilnai pakrautą telefoną. Netikėto sulaikymo metu neatimtu telefonu pasinaudojo ir dar vienas pažįstamas. Jam, uždarytam į policijos mašiną pavyko susisiekti su galinčiais jam padėti asmenimis.

Antras klausimas iškilęs iškarto po sulaikymo ir turint telefoną rankose – kam pranešti? Mano žinutės buvo adresuotos darbdaviui ir bendradarbiams – kokia jų pozicija turėtų būti dėl mano sulaikymo, šeimos nariams ir advokatui iš advokatų-draugų sąrašo. Kai Vilniaus areštinės kieme pravėrė policijos mašinos duris ir priparkavo kitą automobilį su bendraminte areštante – spėjome susikalbėti dėl žinučių jos šeimos nariams ir galintiems patalkinti tokioje neįprastoje ir nekasdienėje situacijoje.

Taigi, niekada nenustokite bijoti – naudokitės kiekviena jėgos struktūrų klaida, naudokitės galimybe ir aplinkybėmis. O antras darbas sąraše – reikia turėti pažįstamų ratą kurie žinotų – kur išvykote, su kuo išvykote, kada turite grįžti ir svarbiausia – ką daryti jei su jumis susisiekti nėra galimybės. Kas už Jus galėtų laiduoti, kas galėtų susisiekti su advokatu. Patikėkite, valstybinės jėgos struktūros nesivargins pranešti dėl Jūsų. Nei pažįstamiems nei advokatams.

Kai suėmė mano ginamą disidentą Pranciškų Valicką po viešos akcijos ir filmavimų 2020.12.05 jo ieškoti leidosi Asociacijos Lietuvos visuomenės tarybos valdybos nariai. Tą patį darėme ir po „pride“ eisenos Kaune 2021.09.04 d., kai suėmė Asociacijos valdybos narį Kiprą Valentinavičių, filmavusį tame renginyje. Sekančią dieną važinėjantis po Kauno komisariatus ir areštines supratome, kad dėl suimtųjų rūpinasi tik jų pažįstami ir draugai: „Jūs dėl suimto baikerio?“ – klausinėjo komisariatuose budintys darbuotojai. Ir baikeriui, ir Kiprui, ir man pasisekė – mes turėjom kas mūsų ieško.

Jei nutiktų taip, kad telefoną konfiskuotų iš karto – pravartu turėti keletą numerių ant popieriaus skiautės. Patikėkite – areštinėje negalėjau prisiminti jokių skaičių, galėjusių padėti pažįstamiems įeiti į mano bankines paskyras ar debesis – tokia buvo įtampa, kad smegenys tikrąja ta žodžio prasme užsiblokavo. Ir prie tokios būsenos nepriprantama. O va surašyti ant lapelio reikalingi telefonai būtų pravertę jau areštinėje, kur Jus visiškai nurengs ir iščiupinės… ir ne tik daiktus. Tikrai taip. Nepamirškite savo teisių dėl Jus liečiančio asmens lyties: moterį išrengti gali tik moteris-pareigūnė, o vyrą – tik vyras-pareigūnas. Kartą Oslo oro uoste, persėdant į kitą lėktuvą ir einant per patikras mane apgraibė pasienietis-vyras. Bet tai supratau tik po tokio jo neteisėto veiksmo. Jiems buvo juokinga. Na, ne man. Taigi, Lietuvos areštinėse yra taisyklės ir Jūsų teisės. Ir nebandykite juokauti. Areštinėse dirbantys neturi humoro jausmo. Patikrinta. Taigi, reikia turėti sąrašą reikalingų telefonų ant lapelio.

Kai po 18 val. praleistų areštinėje sužinojau kaip gražiai baltais siūlais bandoma susiūti bylą ir kai prokurorą Romualdą Betingį pavaduojantis prokuroras pagal standartinį tekstą pasiūlė mane suimti pusei (!) metų (nes neturiu socialinių ryšių, įsipareigojimų ir galiu slapstytis) – supratau kad daug nepadarytų namų darbų. Sumodeliavau pusės metų nebuvimą namie ir visas klaidas ištaisiau vos sugrįžusi. Taigi, trečias darbas: sąrašas sąskaitų į kurias reikia pervesti periodines įmokas, apmokėti sudarytas komunalines išlaidas pagal sudarytas sutartis ir individualius jūsų, kaip kliento, kodus. Ketvirta užduotis greta – kas jas mokės ir pas ką turi gulėti tokių sąskaitų komplektas? Patikėkite – vienišai mamai, kaip man – tai tikrai rimtas rebusas. Bet būtent mano suėmimas apvalė ir išgrynino mano draugų ratą. Draugės, kurios buvo dar nuo studijų ir rodėsi išbandytos, ir patikimos, praėjom kartu ne vieną gyvenimo etapą, netikėtai išsigando pagloboti mano nepilnametį vaiką ir net paprašė išregistruoti vaiką iš adresato kur buvome draugiškai prisiregistravę dėl nuolatinių kraustymųsi dar mano skyrybų metu. Tiesa stoja į akis ypač netinkamu metu.

Jau išteisintųjų dėl imitacinių „riaušių prie Seimo“ sąraše buvo ir daugiau mamų. Ir klausimas ne retorinis – kaip pamatuoti vaikams padarytą žalą? Valstybės vardu. Su kuo teistis? Ir kokį žalos dydį numatyti? Juk valstybė mokės iš mokesčių mokėtojų kišenės. O ne iš neteisėtus suėmimus atlikusio pareigūno kišenės.

Juk suimtos vienišos mamos-mitinguotojos susidūrė su  tokia pačia dilema kaip ir aš – „kas bus su jų vaikais“.  Visais atvejais šių mamų vaikais pasirūpino ir nuo sistemos letenų paslėpė artimi draugai. Intuityviai. Todėl ateityje mamos-mitinguotojos turi tam iš anksto pasiruošti. O vertinant tai, kiek teisių ir laisvių buvo suteikta prabalsuojant Seime už Karo policijos įstatymą pagal kurį į Jūsų namus galima užeiti ir be Teismo sankcijos, pasinaudoti Jūsų nuosavybe be Jūsų sutikimo – apie vaikus – su kuo jie bus jūsų suėmimo metu – reikia apmąstyti iš anksto.

Susirašinėjimas su sūnumi

Dar būna krata. Nors ir aš, ir dar dešimtys žmonių po įvykių prie Seimo 2021.08.10 buvome išteisinti, bet iki to ir mano, ir jų namuose vyko krata. Tiesa – niekas neatsiprašė. Po visko.

Į kratą atvykstama iš anksto nepranešus. Tyrėjai atsirakina namus iš Jūsų asmens kratos metu konfiskuotais namų raktais. Mano atveju duris atsirakino patys, man dalyvaujant kratoje. Buvau transportuota areštinė-namai-areštinė. Mano 16 m. paauglys įėjus trim energingiems tyrėjams nusiteikusiems mano namuose rasti sprogmenis, ginklus ir narkotikus, – išbalo ir vos nenualpo. Vaikui susidurti su tokiom netipinėm aplinkybėm – iš ties didelis stresas. Taigi – jei būčiau buvusi pasiruošusi – būčiau iš anksto instruktavusi artimuosius: vos po suėmimo būtent tokiomis aplinkybėmis šeimos nariams geriau yra išvykti kuriam laikui pas draugus, kol tokie procesiniai veiksmai bus atlikti. Tiesiog mažiau streso vaikams.

Bet slapstytis pačiam – tai tikrai neverta. Vienas „riaušių“ aktyvus dalyvis raudonais marškiniais ir su garsiakalbiu rankose – vos nebuvo išsiųstas į Vokietiją – jam jau buvo išduotas tarptautinis areštas.  Įvykių prie Seimo tikrintojai rado 15 m. senumo užklausas dėl nežymaus nusižengimo ir paieškomo asmens. Dar keletas pažįstamų slapstėsi kelias dienas po įvykių bijodami sugrįžti į namus, nors ir nedalyvavo vakariniame pasistumdyme. Tai natūrali sveiko žmogaus reakcija tokiomis aplinkybėmis. Bet nelabai padeda. Prisiminkit, kad Jums pasislėpus nedelsiant išduodamas tarptautinio arešto orderis ir jam esant Jūs niekur Europoje negalėsite įsidarbinti oficialiai. Nebent Rusijoj ar Baltarusijoj. Ir tai kažin.

Disidentas Pranciškus Valickas po sulaikymo 2020.12.05 jau sekančią dieną pastebėjo, kad jo namų raktai buvo išsegti: atiduodant jau buvo susegti ne jam įprasta tvarka. O elektroninis durų čipas perdėtas net priešinga puse. Sunku atspėti kas galėjo nutikti su raktais areštinėje, bet tik paspėliokime, kad bus pasidarbavę ne itin stropūs operatyvininkai. Pasidarė raktų atliejas ar kopijas? O gal tiesiog kokybiškas foto nuotraukas? O gal stipriai susegti raktai išbiro? Neieškodama atsakymų į klausimus 2021.08.12 d. paleista iš areštinės pasikeičiau namų spynas. Taigi, jei jus suėmė – ar žinote kas galėtų Jums pakeisti namų spynas, kad nesulauktumėte netikėtų svečių?

Kratos metu namuose niekas nepaisė lytiškumo: nors kartu buvo ir pareigūnė-moteris po mano apatinius baltinius rausėsi pareigūnas-vyras. Nors aš drįsau paprašyti to nedaryti. Todėl po kratos namuose nekilo rankos susitvarkyti net kelis mėnesius. Bjauru. Kitą syk rėkčiau balsu. Visų pirmiausia apie religinius įsitikinimus. Tikriausiai. Nes tik tai yra veiksmingiausia.

Antano Kandroto (celofano) sulaikymo / išvesdinimo iš namų metu Antanui neleido pasiimti elementarių daiktų. Taigi, panašu kad vienintelis procesiškai neuždraustas sprendimas žinant, kad Tave pasiims neribotam laikui – apsirengti kelių rūbų sluoksniais. Aš areštinėje vieninteles kojines ploviau šaltu vandeniu ir džiovinau vos praveriamo lango ir patalpų skersvėjyje. Per naktį nelabai išdžiūna. Beje, areštinėje duoda tik 1 rankšluostį. Kas irgi ne taip blogai. Nežinau kaip kalėjimuose. Ar iš vis ką duoda atvykus. Bet va kol savo daiktų neturi – tai ir rankoms ir veidui ir jei prireiktų užpakaliui – laikino sulaikymo vietose (areštinėje) – vienas rankšluostis. Ir taškas. O už lango 21 amžius. Civilizacija J Ir šaltas vanduo iš čiaupo J „Ir dušo kameroje nėra“ – patvirtinau vienam pasidomėjusiam Seimo nariui, kai paklausė apie sąlygas Vilniaus areštinėje.

Beje, kai Jus paleis – pasirūpinkite visais video įrašais iš areštinės – nes video įrašai saugomi tik 60 dienų! Kodėl tai svarbu – papasakosiu kitą kartą. Bet patikėkite – svarbu juos turėti! Kaip ir patikimus žmones kurie per 12 val. po Jūsų suėmimo surinks visus įmanomus įrodymus iš feisbuk`ų, youtube`ių ir kitų vietų. Nes Jūsų gynyba – Jūsų pačių rūpestis!

2021.08.10 d. apie 20:45

Kratos namuose metu labiausiai nesmagu buvo dėl „buitinės netvarkos“ stalčiuose ir spintose. Todėl šiandien pas mane sutvarkyta idealiai – kad kitą syk kratos metu – tiesiog būtų tvarka. J Pažadu nupiešti ir rodyklėles – kur bus sudėta kas nors neteisėto.

Juk masiniai žmonių judėjimai prasidės jau greitai. Panašu, kad lapkritį. Kai įkrisime į šalčius. Juk ne be reikalo TIK-TOK-INIAI paliko „nepaprastąją padėtį“. O tada reikės suvesti sąskaitas su kalbančiais. Žmonėms. Pavojingais. Kurie nevaldomi. Tokie, kaip pavyzdžiu, aš. Ar kaip Tu. Nes skaitai mane. Ir panašius į mane. Nes valdomi – gali būti finansuojami. Ir tik juos nuolat kviečiasi LRT ar koks Delfi. J

Informuotas – ginkluotas! Tiesa? „Mirti nebaisu. Baisu išduoti.“ Kaip ir Lietuvos partizanams kažkada, taip ir šiandien – „Mirti nebaisu. Baisu išduoti. Tėvynę ir Laisvę.“

Na, o jei tau reikia teisininko, patyrusio valstybinės teisėsaugos girnas, patarimo, – susisiek su manimi – laisvėje esu pasiekiama telefonu – www.nendrecerniauskiene.lt  J O jei esi ir jaunas ir nebūtinai gabus – stok į policiją. Nes jei bent esi gudrus – daug ką galima pakeisti, bet tik sistemos viduje. Mane supratai teisingai 😉

#informuotasginkluotas  #niekadanepamiršime

Nendrė Černiauskienė, 2022.09.24
www.nendrecerniauskiene.lt