Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarų Audriaus Butkevičiaus ir Zigmo Vaišvilos Pranešimas spaudai – 2020.04.09

Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarų Audriaus Butkevičiaus ir Zigmo Vaišvilos Pranešimas spaudai

2020-04-09 Vilnius

 

1991 m. sausio 13 d. Lietuvos Respublikos Laikinosios Gynybos Vadovybės nariai, Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarai tuometiniai LR Krašto apsaugos departamento Generalinis direktorius Audrius Butkevičius ir LR Aukščiausios Tarybos Krašto apsaugos ir vidaus reikalų komisijos pirmininkas bei Ministro Pirmininko pavaduotojas Zigmas Vaišvila 2020 m. balandžio 7 d. skubiai kreipėsi į Respublikos Prezidentą Gitaną Nausėdą.

Po šio kreipimosi į Respublikos Prezidentą signataras Zigmas Vaišvila ir Lietuvos Visuomenės Taryba gavo LR Valstybės saugumo departamento ir Antrojo operatyvinių tarnybų departamento prie LR Krašto apsaugos ministerijos atsakymus, kuriais atsisakyta iš 2020 m. vasario mėnesį šių Lietuvos žvalgybos tarnybų paskelbto „Grėsmių nacionaliniam saugumui vertinimo“ pašalinti kaip grėsme Lietuvai įvardintą Kinijos Liaudies Respubliką.

Apie šį nekorektišką Lietuvos žvalgybos tarnybų elgesį pranešta ne tik Respublikos Prezidentui Gitanui Nausėdai, bet ir Kinijos Liaudies Respublikos ambasadai Lietuvoje.

Š.m. balandžio 9 d. Kinijos Liaudies Respublikos ambasadorius Lietuvoje Shen Zhifei padėkojo signatarams Audriui Butkevičiui ir Zigmui Vaišvilai, padėkojo jiems už informaciją ir aukštai įvertino jų iniciatyvą Lietuvos ir Kinijos santykiuose, palinkėjo sveikatos šiuo ypatingu metu.

Audrius Butkevičius ir Zigmas Vaišvila padėkojo Kinijos ambasadoriui Shen Zhifei už dėmesį ir padėties supratimą. Turėdami asmeninę krizių suvaldymo patirtį, kaip 1991 m. sausio 13 d. naktį išrinkti LR Laikinosios Gynybos Vadovybės nariai, A. Butkevičius ir Z. Vaišvila patikino Kinijos ambasadorių Shen Zhifei, kad jie Lietuvos valstybę atkūrė ir gynė dėl Tautos ir yra dėkingi Kinijos Vyriausybei už laiku ir teisingą Lietuvos Vyriausybei pateiktą informaciją apie COVID-19, paramą, medikamentus ir apsaugos priemones, Kinijos tiekiamas mūsų šaliai. A. Butkevičius ir Z. Vaišvila tai vertina kaip aukštą diplomatiją ir tikrą padėties sudėtingumo supratimą. Kinija buvo pirmoji šalis, kuria užpuolė COVID-19 ir kuri atlaikė pirmąjį smūgį.A. Butkevičius ir Z. Vaišvila pareiškė Kinijai ir nuoširdžią užuojautą dėl šios šalies piliečių mirčių, palikėjo sveikatos ir stiprybės Kinijos žmonėms.

Butkevičius ir Z. Vaišvila dar kartą dėl šių aplinkybių kreipėsi į Prezidentą G. Nausėdą, prašydami neskubėti pasirašyti Prezidento dekretą dėl Dariaus Jauniškio skyrimo LR VSD direktoriumi ir skubiai signatarus be eilės priimti dėl šių klausimų.

Į diskusiją dėl Dariaus Jauniškio kandidatūros Audrius Butkevičius ir Zigmas Vaišvila Respublikos Prezidento priminė pageidavimą pakviesti ir patį Darių Jauniškį.