2024 m. balandžio 5 d. Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataro dr. Zigmo Vaišvilos, buvusio Seimo nario Audriaus Nako, 2024 m. Respublikos Prezidento rinkimų politinės kampanijos dalyvio prof. Eduardo Vaitkaus ir advokato Mažvydo Misiūno spaudos konferencija Seime „Teismo sprendimas dėl unikalaus VRK sprendimo neskelbti Eduardo Vaitkaus rinkimų programos“.

2024 m. balandžio 5 d. Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataro dr. Zigmo Vaišvilos, buvusio Seimo nario Audriaus Nako, 2024 m. Respublikos Prezidento rinkimų politinės kampanijos dalyvio prof. Eduardo Vaitkaus ir advokato Mažvydo Misiūno spaudos konferencija Seime
„Teismo sprendimas dėl unikalaus VRK sprendimo neskelbti Eduardo Vaitkaus rinkimų programos“

Spaudos konferencijoje kviečiamos dalyvauti LR VRK pirmininkė Lina Petronienė (rinkim@vrk.lt), kuri prašoma paaiškinti, kodėl VRK atsisakė skelbti Eduardo Vaitkaus rinkimų programą ir LR Seimo narė Agnė Širinskienė (agne.sirinskiene@lrs.lt), kuri viešai skelbia, kad Eduardo Vaitkaus rinkimų programą skelbti nevalia.

 

2024 m. balandžio 4 d. sprendimu Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas tenkino Respublikos Prezidento rinkimų politinės kampanijos dalyvio Eduardo Vaitkaus skundą ir panaikino 2024 m. kovo 26 d. LR VRK sprendimą, kuriuo buvo atsisakyta skelbti šios politinės kampanijos dalyvio Eduardo Vaitkaus rinkimų programą skundą, įpareigojo LR VRK Eduardo Vaitkaus rinkimų programos skelbimą svarstyti iš naujo, priteisė E. Vaitkui bylinėjimosi išlaidas iš LR VRK.

2024 m. kovo 21 d. LR VRK posėdyje E. Vaitkaus ir LR VRK nuomonės dėl šios rinkimų programos buvo suderintos, ir E. Vaitkus pateikė patikslintą savo rinkimų programą. Tačiau 2024 m. kovo 26 d. posėdyje LR VRK netikėtai pakeitė savo požiūrį ir paskelbė, kad nespausdins E. Vaitkaus rinkimų programos.

Į diskusiją dėl E. Vaitkaus rinkimų programos kviečiama LR Seimo narė, Seimo teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininko pavaduotoja Agnė Širinskienė, viešai klaidinanti rinkėjus dėl šios rinkimų programos, taip pat ir LR VRK pirmininkė Lina Petronienė.

VRK sprendimas – unikalus, todėl svarbus, nes LR VRK turi užtikrinti lygiateisius rinkimus visiems politinės kampanijos dalyviams.

Teismo sprendimas svarbus, visų pirma, dėl to, kad LR VRK neturi teisės priiminėti sprendimus be motyvų, pažeidinėti rinkimų kampanijos dalyvių lygiateisiškumą.

Svarbi teismo nuomonė ir dėl rinkimų kampanijos dalyvio teisės kritikuoti valstybės institucijas ar jos pareigūnų veiklą: „Nors rinkimų programoje kandidato reiškiama valstybės institucijų ir (ar) atskirų jos pareigūnų veiklos kritika, jų sprendimų bei veiksmų neigiamas vertinimas savaime netraktuotini kaip atitinkamų valdžios institucijų ar pareigūnų autoriteto diskreditavimas.“